15/05/2020 / Дворічанський р-н

Нобелевський лауреат, народжений на Дворічанщині

До 175-річчя від дня народження І.Мечникова

«Нобелевський лауреат, народжений на Дворічанщині» - саме так ми можемо сказати про нашого відомого земляка Іллю Ілліча Мечникова, 175-річний ювілей якого відзначається цими днями.

Народившись в с. Іванівка нинішнього Дворічанського р-ну, та провівши свої дитячі роки серед чудових краєвидів нашого краю, Ілля вже з дитинства виявляв цікавість до вивчення рослин і тварин. Закінчивши із золотою медаллю Харківську гімназію, а потім за 2 роки – Харківський університет, всю свою подальшу наукову діяльність присвятив біологічним наукам, багато із відкриттів в області яких він поставив на службу людині. Так, саме Мечников відкрив «фагоцити» (пізніше їх назовуть лейкоцитами) - клітини, які відіграють важливу роль в імунітеті людини. За це відкриття йому було присуджено Нобелівську премію. Цікаво, що він одержав цю почесну нагороду разом з німецьким мікробіологом Паулем Ерліхом – своїм головним науковим опонентом, який вважав, що імунітет людини забезпечують не фагоцити, а спеціальні частинки-антитіла. Нобелівський комітет виявився неспроможним визначити, хто з видатних науковців має рацію. Згодом вчені з’ясували, що у функціонуванні імунної системи антитіла та фагоцити доповнюють один одного, і таким чином обидва Нобелівські лауреати були праві у своїх відкриттях. Ілля Мечников став творцем не тільки фагоцитарної теорії імунітету, а й також порівняльної патології запалення, засновником наукової геронтології та одним із засновників еволюційної ембріології.
Разом зі своїми співробітниками Мечников розробляв методику профілактики інфекційних захворювань шляхом запобіжного щеплення. Це завдяки його відкриттям, дослідженням та практичній діяльності кілька поколінь людства забули про тяжкі і масштабні наслідки світових інфекційних хвороб (тифу, туберкульозу та інш.). Саме один із учнів Іллі Ілліча українець Володимир Хавкін винайшов та створив перші вакцини проти холери і чуми.
Мечников відкрив так звану «болгарську паличку», що окислює молоко і розробив та безкоштовно передав промисловцям засіб масового виготовлення кефіру, який покладений в основу сучасного виробництва йогуртів. Ідеї Мечникова про те, що досягнення людиною довголіття залежить перед усім від «ортобіозу», тобто правильного способу життя, знаходить підтвердження і в наші дні.
В Дворічанській дитячій бібліотеці є багато цікавої літератури, з якої можна дізнатися про життя, наукову та практичну діяльність Іллі Мечникова. Ознайомившись з нею оглядово з нашої віртуальної виставки, ви зможете після закінчення карантину скористатись цими різноманітними матеріалами, представленими в краєзнавчому куточку нашої бібліотеки.

 

Новини та події

26/06/2020
Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19
Нарада бібліотечних працівників Сахновщинського району 26/06/2020
Конституція і молодь: погляд в сьогодення
Виставка-дискусія 25/06/2020
Майбутнє дітей України – вільне від наркотиків
Виставка-пересторога 25/06/2020
Високі думи, зоряні серця
Виставка-портрет (до 110-річчя від дня народження І.І.Неходи) 25/06/2020
Конституція України: традиційне і нове
Книжкова виставка 24/06/2020
Із вічного джерела поезії
Книжкова виставка 22/06/2020
Стала пам'ять обеліском
Книжкові виставки

всі новини

Copyright © ХОУНБ, 2001-2020   ::   info@library.kharkov.ua

61003 Харків, вул. Кооперативна, 13  :  (057) 731-25-16